Pytania

 

W EndoDentist rozumiemy jak ważny jest dialog. Zachęcamy naszych Pacjentów do pytania o wszelkie kwestie związane z uzębieniem i jamą ustną. Jak mówi przysłowie – nie ma głupich pytań! Poniżej prezentujemy te, które często zadają nasi Pacjenci. Zapraszamy do lektury oraz oczywiście do nadsyłania i zadawania kolejnych pytań!

 

Pierwsza wizyta

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem w zakładce Pierwsza Wizyta.

Kiedy iść do dentysty?

Jeśli wszystko jest w porządku wystarczy raz na pół roku umówić się na wiztyę kontrolną i higienizację.
Jeśli jednak odczuwasz jakiekolwike dolegliwości ze strony zębów i jamy ustnej – ból, pieczenie, krwawienie, mrowienie – należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa. Wczesna diagnoza i podjęte leczenie to najczęściej leczenie mniej inwazyjne, a co za tym idzie, krótsze i tańsze!
Ponadto do stomatologa warto się umówić jeśli nie jesteście zadowoleni z wyglądu swoich zębów. Stomatologia estetyczna oferuje szeroki wachlarz możliwości – od wybielania po licówki.

Jak przygotować sie do wizyty?

Po pierwsze gratulujemy! Sam fakt, że umówiłeś sie na wizytę u dentysty sprawia, że zaliczasz się do wąskiego grona osób, które dbają o swoje zdrowie. Z badań wynika, że połowa Polaków nie chodzi do dentysty! Z tych samych badań wynika również, że prawie połowa Polaków odczuwa wyraźny stres przed wizytą u stomatologa i obawia się bólu. Szansa, że Ty tez się boisz jest więc 50 na 50, dlatego prosimy – zrelaksuj się! W EndoDentist zadbamy o to, żeby nie bolało i żeby było miło.
Przed wizytą zanotuj sobie pytania jakie chcesz zadać swojemu lekarzowi. Warto poświęcić 2 minuty na szczotkowanie zębów tuż przed wizytą. W naszym gabinecie w toalecie znajdziesz jednorazowe szczoteczki i pasty, z których możesz skorzystać.

Czy w EndoDentsit jest pracownia RTG czy muszę przynieść zdjęcie?

W EndoDentist mamy zarówno Tomograf, RTG pantomograficznego jak i RTG punktowe przy każdym fotelu. Więcej o wyposażeniu naszej klinki przeczytacie Państwo tutaj. Oczywiście jeśli macie już Państwo aktualne zdjęcie pantomograficzne to nie ma potrzeby wykonywania kolejnego i należy je przynieść na pierwszą wizytę bądź przesłać na adres e-mail: kontakt@endodentist.pl

Czy w EndoDentist podczas każdej wizyty obecny jest i lekarz i asystentka?

Tak, w EndoDentist stawiamy na komfort Pacjenta, dlatego wszystkie zabiegi EndoDentist są zawsze przeprowadzane w zespole – lekarz stomatolog i asystentka stomatologiczna.

Do obowiązków asystentki stomatologicznej należy z jednej strony dbanie o komfort Pacjenta, a z drugiej przygotowanie miejsca pracy, narzędzi stomatologicznych, różnorodnych materiałów i leków oraz podawanie ich lekarzowi w odpowiednim momencie zabiegu.

Dobra współpraca lekarza i asystentki usprawnia przebieg wizyty, dzięki czemu Pacjent siedzi na fotelu krócej.

Czy w EndoDentist można płacić kartą?

Akceptujemy płatności gotówką, kartą płatniczą oraz przedpłatę przelewem.

Czy w EndoDentist jest dostępny parking dla pacjentów?

U nas zaparkujecie Państwo bez opłat. Przy ul. Młyńskiej bocznej jest ogólnodostępny parking. Gabinet znajduje się poza strefą płatnego parkowania.

Jakie linie autobusowe dojeżdżają do EndoDentist?

Dojeżdża do nas cała plejada autobusów. Szczegóły znajdziecie Państwo w zakładce Kontakt

Higiena

Czy naprawdę muszę myć zęby po każdym posiłku?

Nie musisz, ale możesz. Zalecane minimum to mycie zębów dwa razy dziennie, czyli standardowo – rano i wieczorem. Równie ważna jak częstotliwość jest technika szczotkowania. Większość chorób jamy ustnej i zębów ma swoją przyczynę w niedostatecznej lub nieprawidłowej higienie. Prawidłowe mycie zębów pomoże zaoszczędzić Ci wiele czasu i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że zbyt obsesyjne i mocne szczotkowanie zębów po każdym łyku herbaty może mieć odwrotny do zamierzonego efekt – na przykład podrażnione dziąsła. Słowem – umiar ponad wszysko!

Jak wybrać szczoteczkę?

Ważniejsza od szczoteczki jest technika szczotkowania zębów. Podczas następnej wizyty poproś swojego lekarza dentystę o instuktaż prawidłowego mycia zębów.
Szczoteczki elektryczne, soniczne, miękie, twarde, średnie. Faktycznie -podczas wybierania szczoteczki można dostać zawrotu głowy. Do codziennej pielęgnacji używaj szczoteczki średniej twardości. Miękie włosie jest wskazane tylko po konkretnych zabiegach, kiedy chcemy uniknąc podrażnienia dziąseł. Z naszych obserwacji wynika, że najlepiej walczą z osadem i kamieniem szczoteczki soniczne, dlatego też polecamy je naszym Pacjentom. Jednak tradycyjna jak i elektryczna szczoteczka też spełni swoją funkcję pod warunkiem, że będzie używana regularnie i prawidłowo.

Nitkować czy nie?

Nitkować! Nitkowanie to ważny etap prawidłowej higieny jamy ustnej. Używając nitki dbasz o zęby, a także o dziąsła. Pamiętaj – jeśli krwawią Ci dziąsła podczas nitkowania to nie powód, żeby nie nitkować, ale aby umówić się na wizytę kontrolną u stomatologa.

Na czym polega zabieg higienizacji?

Zabieg higienizacji zwiększa skuteczność leczenia, ponieważ eliminuje szkodliwe drobnoustroje z jamy ustnej. Zaleca się wykonanie go przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Szczegółowy opis zabiegu higienizacji znajdziecie Państwo tutaj.

Jak często należy przeprowadzać higienizację jamy ustnej?

Zgodnie z wytycznymi World Health Organization w EndoDentist zalecamy  planować wizyty higienizacyjne co pół roku.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to po prostu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi. W nowoczesnej endodoncji do leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Co to jest koferdam i po co się go stosuje?

Koferdam, inaczej zwany ślinochronem, to nic innego jak kawałek cienkiej lateksowej gumy, która służy do izolowania pola zabiegu od śliny czyli wilgoci. Używa się go w nowoczesnej stomatologii zamiast wałeczków ligniny. W szczególności jest to ważne przy zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej czyli przy wypełnieniach i leczeniu kanałowym, gdzie brak wilgoci gwarantuje trwałość i skuteczność leczenia.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe można podzielić na 3 etapy.

  1. Przygotowanie do leczenia kanałowego – ten etap nie zawsze jest potrzebny i zależy od tego jak bardzo ząb jest zniszczony. O konieczności podbudowy decyduje lekarz stomatolog.
  2. Opracowanie kanału –  polega na usunięciu miazgi (nerwu) zęba, oczyszczeniu przestrzeni pozostałej po nerwie, a następnie szczelnym wypełnieniu kanału..
  3. Odbudowa zęba – po wyczyszczeniu zęba zostają bardzo cienkie ścianki, dlatego odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest gwarantem sukcesu. Lekarz stomatolog rekomenduje odpowiedni rodzaj odbudowy zęba w zależności od stopnia jego zniszczenia. Do wyboru mamy wkład i koronę, endokoronę, lub włókno szklane pod wypełnieniem kompozytowym (plombą). Badania podają, że 40% niepowodzeń po leczeniu kanałowym wynika z nieprawidłowej odbudowy zęba, dlatego nie należy lekceważyć tego etapu leczenia.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba jest konieczne w przypadku stanu zapalnego lub martwicy miazgi (nerwu) zęba, a także w przypadku przygotowania zęba do leczenia protetycznego.  

Co się stanie jeśli pacjent nie podda się leczeniu kanałowemu, gdy sytuacja tego wymaga?

Leczenie kanałowe jest „ostatnią deską ratunku” dla zęba z chorobą nerwu. Jeśli w sytuacji gdy jest to konieczne, nie podejmiemy leczenia kanałowego stan zapalny zaczyna postępować i atakuje tkanki okołowierzchołkowe tzn. kość otaczającą ząb, co prowadzi do konieczności usunięcia zęba, bo stanowi siedlisko bakterii. Ponadto zainfekowany ząb w końcu stanie się przyczyną bólu nie do wytrzymania i będzie siedliskiem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, który oddziałuje na całe ciało, np. serce. 

Jakie są przyczyny stanu zapalnego miazgi?

Do najczęstszych przyczyn stanu zapalnego miazgi zaliczamy:

  • Bakterie z ogniska próchnicowego tzn. bakterie, które bytują w ubytku w zębie  – leczenie kanalowe może być konieczne w przypadku każdego zęba z głębokim ubytkiem próchnicowym,
  • Bakterie wnikające przez zęby starte, rozpuszczone, z zanikiem kości (paradontozą). 
  • Urazy – np. złamania zębów. 
  • Odsłonięte szyjki zębowe. 
  • Częste bodźce mechaniczne (np. zagryzanie ołówka), za wysokie wypełnienia (plomby). 

Czy jeśli ząb boli to znaczy, że konieczne jest leczenie kanałowe?

Jeśli ząb boli to znaczy, że należy udać się do dentysty, który zbada ząb i określi przyczynę bólu. Ból zęba nie zawsze oznacza, że leczenie kanałowe będzie potrzebne, często wystarczające jest oczyszczenie zęba z próchnicy i wypełnienie ubytku.

Często ząb, który nie boli może wymagać leczenia kanałowego. Brak dolegliwości bólowych może być skutkiem martwicy miazgi, dlatego należy zgłaszać się do dentysty na wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku. 

Czy ząb po leczeniu kanałowym się przebarwia?

Ząb z martwą miazgą zmienia kolor na ciemniejszy. Dawniej zęby leczone kanałowo przebarwiały się na sino, brunatno lub różowo. Obecnie, jeśli wykonano nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem, przy użyciu wysokiej jakości materiałów do wypełniania kanałów, takie przebarwienie zęba nie występuje.

Jednakże z wiekiem nawet żywe zęby zmieniają swój kolor na skutek naturalnego ścierania szkliwa. Ząb leczony kanałowo również ciemnieje z upływem czasu. Jeśli Pacjent nie akceptuje koloru swoich zębów można je wybielić. W EndoDentist wybielamy nawet zęby wcześniej (dawno) leczone kanałowo. 

Mój ząb leczony kanałowe wiele lat temu ściemniał, czy da się go wybielić?

Najczęściej udaje się rozjaśnić przebarwiony ząb, który był wcześniej leczony kanałowo. Powodzenie tej procedury zależy głównie od przyczyny przebarwienia. Lekarz dentysta po zbadaniu zęba szczegółowo wyjaśnia jakie są szanse powodzenia zabiegu. Jeśli ząb nie podda się wybieleniu można rozjaśnić jego kolor wykonując odbudowę przebarwionego zęba. 

Czy leczenie kanałowe zawsze kończy się pełnym powodzeniem?

Powodzenie leczenia kanałowego zależy od stopnia zaawansowania choroby nerwu i jego przyczyny oraz skomplikowania rozwoju kanałów w zębie (czy są zakrzywione, zarośnięte, zresorbowane) oraz doświadczenia i umiejętności lekarza endodonty. W skomplikowanych przypadkach, mimo prawidłowego działania lekarza, leczenie kanałowe może się nie powieść. Dentysta przed leczeniem kanałowym określa możliwości zakończenia zabiegu sukcesem.
Dlaczego leczenie kanałowe nie zawsze się udaje? Czy jest duże ryzyko problemów?
Należy pamiętać, że leczenie kanałowe jest leczeniem wysoce specjalistycznym i skomplikowanym. Endodonta pracuje wewnątrz korzeni zęba, a kanały są bardzo wąskie. Jeśli kanały są zakrzywione, zarośnięte może nie być możliwości powodzenia takiego leczenia. Przy dużym stanie zapalnym istnieje ryzyko utrzymania się stanu zapalnego nawet po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Konieczna jest wtedy resekcja lub ekstrakcja. 

Czy zęby można leczyć kanałowo na różne sposoby?

W nowoczesnej stomatologii każde leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem zabiegowym. Kanały zębowe są tak małe, że leczenie bez powiększenia jest leczeniem „na oślep”. Praca w powiększeniu umożliwia  np. odnalezienie kanałów niewidocznych gołym okiem, usunięcie złamanego narzędzia, starych wkładów lub zamknięcie perforacji.  Najwyższej jakości leczenie kanałowe wymaga wielu kosztownych procedur, wysokiej klasy sprzętu oraz doskonałej jakości materiałów oraz doświadczonego lekarza.  W EndoDentist każde leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem, przy użyciu koferdamu i najwyższej jakości materiałów.

Ile trwa leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Przy obecnie używanych technologiach i metodach leczenia standardem jest przeprowadzenie całego leczenia podczas jednej wizyty (maksymalnie 2h). Jeśli ząb wymaga specjalnego przygotowania do leczenia lub leczenie jest bardzo skomplikowane może ono trwać dłużej i ze względu na komfort Pacjenta  (długość wizyty) odbyć się na dwóch wizytach.  

Ponowne leczenie kanałowe (reendo) - dlaczego muszę wykonać ponownie leczenie kanałowe zęba, który był już wcześniej leczony?

Zwykle decyzję o ponownym leczeniu kanałowym podejmuje stomatolog na skutek przetrwałego stanu zapalnego we wcześniej leczonym zębie. W takim przypadkach ząb często boli mimo wcześniej przeprowadzonego leczenia kanałowego, występuje obrzęk, widoczna jest przetoka. Lekarz może też, mimo braku jakichkolwiek objawów u Pacjenta podjąć decyzję na podstawie zmian widocznych na zdjęciu RTG. Bardzo częstą przyczyną ponownego leczenia kanałowego jest utrzymujący się stan zapalny, nieprawidłowo wypełnione kanały (nie wszystkie kanały są odnalezione i opracowane, tylko częściowo usunięty nerw, kanały wypełnione za krótko mimo, że widoczne jest dalsza część kanału). 

Lekarz znalazł złamane narzędzie w moim zębie - co to znaczy??

Złamanie narzędzia w zębie jest powikłaniem podczas leczenia kanałowego. Najczęściej wynika z budowy zęba: złamaniu narzędzia sprzyjają wąskie, zakrzywione kanały. Złamane narzędzie można usunąć z zęba pracując pod mikroskopem. Najpierw usuwamy złamany fragment narzędzia, a następnie kontynuujemy leczenie kanałowe. 

Czy ząb leczony kanałowo można mieć do końca życia?

Jeśli ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo i odpowiednio odbudowany, na zdjęciach kontrolnych nie ma zmian – jest pełnowartościowym zębem. Czas jego przetrwania w jamie ustnej – tak jak i pozostałych zębów, nie leczonych kanałowo, zależy od Pacjenta. Największe znaczenie ma codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty. 

Bonding

Czy bonding zębów można wykonać na 1 wizycie u dentysty?

Tak, najczęściej bonding zębow wykonyway jest podczas jednej wizyty u stomatologa, chyba, że stan zębów na to nie pozwala, wtedy muszą one najpierw zostać poddane leczeniu.

Jak długo utrzymują się licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe najczęściej utrzymują się w nienagannym stanie od 2 do 5 lat, w głównej mierze zależy to od higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych. W przypadku regularnego starannego dbania o zęby, efekt ten może utrzymać się znacznie dłużej.

Mam ukruszone jedynki - czy bonding jest dla mnie?

Tak, bonding to jak najabrdziej metoda na poprawę estetyczną ukruszonych jedynek!

Jak wygląda zabieg bondingu?

Proces bondingu składa się z kilku etapów:

  1. Diagnoza stanu uzębienia– ocena stanu dziąseł i zębów – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu (np. paradontozy).
  2. Wstępne przygotowanie zębów– przygotowanie tkanek twardych zęba, polega głównie na dokładnym oczyszczeniu zębów, przy pomocy specjalistycznych past czyszczących bez fluoru oraz powierzchni stycznych (czasami niezbędne jest wykonanie skalingu i piaskowania). Oczyszczenie zęba wpływa na trwałość połączenia licówek z zębem. Preparacja tkanek zębowych z założenia jest tu mało inwazyjna.
  3. Wybór kształtu– lekarz stomatolog dobiera kształt licówek wykorzystując do tego wzornik wielkościowy i możliwości anatomiczne.
  4. Dobór koloru/ odcienia– na tym etapie dentysta dobiera kolor kompozytu. Po czym dokonuje wyboru odcienia, nasycenia oraz transparencji kompozytu.
  5. Wytrawienie– powierzchnia zęba poddawana jest wytrawianiu specjalnym kwasem. Następnie zęby są płukane oraz osuszane.
  6. Etap właściwy nakładania kompozytu. Nakładanie żywicy wiążącej na ząb, nakładanie materiału kompozytowego o dobranym wcześniej kolorze, izolacja zęba od dostępu śliny.
  7. Polimeryzacja, ostateczne opracowanie kształtu zęba.
  8. Cementowanie licówek(jeśli licówki są wykonane poza jamą ustną pacjenta).
  9. Obróbka końcowa– ostateczne opracowywanie kształtu zęba, celem uzyskania idealnego rezultatu.

Jakie są wskazania do bondingu?

Bonding zaleca się w przypadku:

  • „ukruszeń” i pęknięć zębów,
  • nieestetycznego kształtu zębów – przeproawadza się korektę zarówno długości, jak i szerokości,
  • skaz, plam i przebarwień zębów,
  • nieestetycznych przer między zebami – tzw. diastem
  • krzywych zębów – aby skorygować ich kształt i ustawienie – prostowanie bez aparatu (kwalifikacji dokonuje lekarz na konsultacji)

Jakie są przeciwwskazania do bondingu?

Bondingu nie można wykonać, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. Wcześniej należy wyeliminować niewyleczone ubytki próchnicowe, bruksizm (nawykowe zgrzytanie i ścieranie się zębów) lub choroby dziąseł i przyzębia.

Co wybrać - licówki, bonding czy wybielanie?

Różnica między wybielaniem a bondingiem jest znaczna, choć oba te zabiegi prowadzą do ładniejszego uśmiechu. W przypadku wybielania (czy to nakladkowego czy to gabinetowego)odzyskuje się naturalną barwę kości, poprzez rozjaśnianie, które ma swoją granicę. Dzięki bondingowi można dowolnie zmienić odcień zęba za pomocą żywicy stomatologicznej. Ponadto  wybielanie nie daje możliwości zmiany kształtu, a nawet grubości korony zęba.

Kolejną metodą wykorzystywaną do poprawy wyglądu zębów i  uśmiechu są licówki ceramiczne. One, podobnie jak bonding, skutecznie przykrywają niedoskonałości. Z pewnością są trwalsze niż licówki kompozytowe. Jednak jest to uzupełnienie protetyczne, które zaleca się głównie przy większych uszkodzeniach. Ich zastosowanie wiąże się z ingerencją w strukturę zęba -wymaga jego minimalnego zeszlifowania.

Zabieg bondingu ze względu na cenę stanowi alternatywę dla tych pacjentów, którzy nie decydują się na założenie licówek. Przy licówkach i koronach konieczne jest (czasami delikatne, ale zawsze) oszlifowanie zębów. Poza tym, o ile bonding jest rozwiązaniem szybkim i ekonomicznym, nie jest tak trwały i estetyczny jak ceramika. Trwałość bondingu ocenia się na 5 lat, ale warunkiem są regularne wizyty kontrolne w gabinecie (uzupełnienia należy co jakiś czas dokładnie wypolerować profesjonalnymi narzędziami) oraz, jak w każdym innym przypadku, odpowiednia higiena jamy ustnej.

Toksyna botulinowa

Czy toksyna botulinowa wypełnia zmarszczki?

Nie, toksyna botulinowa nie służy do wypełniania zmarszczek, w tym celu stosuje się kwas hialuronowy. Toksyna botulinowa działa w inny sposób – powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Używa jej się, aby wyłączyć lub ograniczyć pracę niektórych mięśni twarzy – tych, które powodują intensywne marszczenie się skóry i tym samym zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu się zmarszczek.

Czy po toksynie botulinowej moja twarz będzie wyglądać jak maska?

Umiejętnie podana toksyna botulinowa nie wpływa na naturalność wyglądu – twarz, dzięki spłyceniu zmarszczek, wygląda młodziej, ale nie sztucznie. Lekarz podaje pacjentowi tylko taką ilość toksyny botulinowej, jaka jest rzeczywiście konieczna do tego, aby zmarszczki nie powstawały, mając przy tym na uwadze zachowanie naturalnej mimiki.

Efekt maski wynika z zastosowania zbyt dużej dawki. Obecnie na szczęście ten trend już zanika, a lekarze zajmujący się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej nakłaniają Pacjentów do stosowania  tzw. “baby botoks” – czyli subtelnej terapii toksyną botulinową z użyciem niewielkich dawek preparatu.

Czy zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej trzeba powtarzać do końca życia?

Działanie toksyny botulinowej ustępuje stopniowo po około 3-6 miesiącach. Najczęściej zabieg powtarza się po powrocie pełnej mimiki twarzy, nie jest to jednak konieczne.

Jeśli nie ponowimy zabiegu, twarz wróci do swojego poprzedniego wyglądu.

Czy skóra uzależnia się od toksyny botulinowej i po ustąpieniu efektów wygląda gorzej niż przed zabiegiem?

Nie, efekty działania toksyny botulinowej nie są trwałe i ustają po kilku miesiącach.

Skóra nie tylko w żaden sposób nie uzależnia się od toksyny botulinowej, ale po długotrwałym korzystaniu z zabiegu wygląda dużo lepiej. Wynika to z faktu, że przez kilka miesięcy mięśnie nie pracują tak intensywnie, nie kurczą się i zmiejszają swoją objętość i aktywność. W związku z tym po zabiegu kondycja skóry jest znacznie lepsza. Jeśli jednak chcemy ten efekt utrzymać przez dłuższy czas, to zabieg należy regularnie powtwrzać.

Od którego roku życia stosować toksynę botulinową?

Działanie toksyny botulinowej ma za zadanie przede wszystkim zapobieganie powstawaniu zmarszczek więc najskuteczniej działa u osób u których pierwsze zmarszczki mimiczne dopiero zaczynają powstawać i nie odcisnęły się jeszcze mocno na skórze. Zatrzymujemy wtedy proces „odgniatania skóry” w miejscach, gdzie mimika pacjenta jest zbyt mocna. Wymagany minimalny wiek pacjenta to 18r.ż.

Maksymalny wiek pacjenta to 65 lat.

Czy toksyna botulinowa jest szkodliwa?

Toksyna botulinowa jest bezpieczna dla zdrowia, to substancja o udokumentowanym działaniu. Jest używana w medycynie od wielu lat – nie tylko w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, ale też w okulistyce, stomatologii, neurologii i chirurgii.

Stosowanie toksyny botulinowej jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzeń twarzy, o ile zabieg wykonuje doświadczony lekarz, który ma dostęp do certyfikowanych preparatów. Dawka zastosowanej toksyny botulinowej jest precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta i nie powoduje wyłączenia mimiki twarzy, czy zatrucia. Zatrucie toksyną botulinową jest jednak praktycznie niemożliwe – podana dawka musiałaby być 1500-3000 razy większa od maksymalnej zalecanej w zabiegach medycyny estetycznej.